Хормоналне методе контрацепције се заснивају на утицају хормона на женски менструални циклус. Све хормоналне методе контрацепције су за сада предвиђене за жене мада истраживања у циљу налажења хормоналне контрацепције за мушкарца су већ у завршним фазама. Хормоналне методе су пилуле, фластери и ињекције.
Пилула
Орална контрацептивна средства популарно названа пилуле представљају таблете које садрзе синтетичке верзије женских полних хормона – естрогена и прогестерона. Постоји велики број различитих пилула али све оне када се имају правилно, утичу на менструални циклус и вероватноћа оплођења је веома мала. Данашње пилуле имају мање дозе хормона него раније пилуле и самим тим мање нежељених ефеката.
Већина пилула долазе у паковању од 21 таблете, које се узимају сваки дан док се не потроши паковање, затим следи пауза од 7 дана, и онда се узима ново паковање. Такође постоје паковања која садрзе 28 пилула (7 пилула су без ефекта) које се пију сваки дан (без паузе од 7 дана) чиме се постиже бољи ефекат јер теже долази до заборављања да се узме пилула.
Правилно употреба (прво прочитајте упутство за ваше таблете – ово је упутство за већину пилула које се налазе на тржишту):
- прва пилула се узима првог дана менструације
- узимајте по једну пилулу у исто време сваки дан током 21 дана
- направите паузу од 7 дана (током овог периода би требало да се појави менструално крварење и ви сте заштићени и током овог периода)
- осмог дана узмите пилулу из новог паковања чак иако вам менструација још траје
Пилуле су веома поуздан и лак начин контрацепције сто их чини веома популарним. Омогућавају несметан сексуални однос, периоди су мање болни, смањују симптоме пременструалног синдрома и након престанка узимања брзо се враћа могућност оплођења. Нежељени ефекти су благи и често се могу отклонити преласком на други тип пилуле. Они укључују главобољу, осетљивост груди, акне, надутост стомака, губитак сексуалне жеље… Пилуле не пружају заштиту од сексуално преносивих болести.