Да би се открио узрок стерилитета потребно је урадити различите тестове. Ти тестови се односе и на жене и на мушкарце. Како је људски репродуктивни систем веома компликован, тестови могу да трају и неколико месеци. Када се узрок открије, приступа се могућем лечењу са добрим шансама да дође до оплођења. Постоји могућност да се узрок не открије и такво стање се назива идиопатски стерилитет, међутим, уз одређене методе лечења могуће је излечити и такав стерилитет.
Тестови за мушкарце:
- Општи преглед: укључује преглед гениталија и питања која укључују историју болести, лекове које користите и сексуалне навике.
- Спермограм: најбитнији тест за мушкарце. У лабораторији се тестира – анализира количина сперме, боја и присуство инфективних агенаса или крви. Одређује се број сперматозоида, облик и покретљивост.
- Хормонални тестови: из крви се одеђује ниво тестостерона и осталих мушких хормона.
- Ултразвук: помоћу ултразвука могуће је видети да ли постоји опструкција канали или ретроградна ејакулација.
Тестови за жене:
- Општи преглед: укључује општи преглед, гинеколошки преглед, историју болести, питања везана за менструални циклус и сексуалне навике, као и лекове које коритите.
- Хормонални тестови: одређује се нивои хормона да би се установило да ли овулација уопште постоји, одређују се нивои женских сексуалних хормона, тироидног хормона као и хормони хипофизе.
- Хистеросалпингографија: проверава се стање материце и јајовода. Течност се убацује у материцу и рентгеном се одређује са ли је течност стигла до јајовода. Могуће је одредити да ли постоји блокада јајовода, као и на ком се месту налази. Ово се може излечити операцијом.
- Ултразвук: могуће је одредити да ли постоји нека деформација у гениталном систему.
- Генетска тестирања: показују да ли постоји неки генетски дефект који узрокује стерилитет.
- Лапароскопија: помоћу ове методе могуће је одредити да ли постоји ендометриоза или ожиљно ткиво, као и дефекти материце и јајовода. Обавља се у општој анестезији.